twarz w pisaku

Cera sucha a pielęgnacja twarzy

Bardzo ważne jest rozpoznanie typu cery, jaki się posiada. Według niego dobiera się specjalne kosmetyki oraz produkty do jej pielęgnacji.

Cera sucha – charakterystyka

Specjalistyczna pielęgnacja dotyczy wyjątkowo suchej cery. Charakterystycznymi problemami, jakie posiada sucha cera są: uczucie ściągnięcia oraz skłonność do łuszczenia się. W porównaniu do innych typów, cera sucha jest zdecydowanie bardziej delikatna, matowa, wrażliwa, szorstka oraz chropowata. Może mieć nieco jasnożółty lub jasnoróżowy kolor. Zaróżowiona twarz wynika z tego, iż w przypadku cery suchej warstwa skóry jest cieńsza i prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Dodatkowo, ten typ cery charakteryzuje się mniejszą miękkością i elastycznością. Ten typ może być konsekwencją naturalną starzenia się skóry, która traci elastyczność i nawilżenie. Do wysuszenia skóry twarzy może również dojść na skutek stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków do makijażu i pielęgnacji, a także poprzez zaniedbanie systematycznej pielęgnacji. Przeoczenia w tej dziedzinie mogą prowadzić do reakcji alergicznych, podrażnień, a także infekcji, które zaburzają naturalną równowagę lipidową skóry. Odwodniona skóra twarzy dużo wolniej się regeneruje i jest bardziej podatna na występowanie zmarszczek. Sucha cera twarzy oznacza zazwyczaj, że mamy typ skóry.

Cera sucha – specjalna pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja cery suchej polega na dobranie dopasowanych kosmetyków do jej pielęgnacji. Ich zadaniem jest nie tylko nawilżanie skóry, ale również jej natłuszczanie. Cera sucha źle reaguje na mydło, wodę z chlorem, nadmierną ekspozycję na słońce, mróz i zanieczyszczenia powietrza. Pielęgnacja tej cery to przede wszystkim jej regularne i obfite nawadnianie, w czym najlepiej sprawdza się krem nawilżający przeznaczony do cery suchej. Oprócz nawilżania, dobry krem do cery suchej będzie także regenerował ten typ skóry. Kosmetyki do mycia twarzy nie mogą zawierać żadnej ilości alkoholu, który dodatkowo wysuszałby i podrażniał skórę twarzy. Z tego powodu warto wybierać podkład, mleczko do demakijażu i tonik, stworzone wyłącznie dla cery suchej – nie tylko nie naruszają one bariery ochronnej skóry, ale pozostawiają lekko tłustą warstwę wierzchnią. Na pielęgnację cery składa się także stosowanie odpowiedniej diety. Osoby, które jedzą zbyt dużo mięsa, soli, ostrych przypraw i piją dużo kawy oraz alkoholu lub też palą papierosy bardzo często mają suchą skórę. Nie jest to jednak regułą. Z tego powodu, żeby poprawić stan cery, warto jest ograniczyć spożywanie takich produktów. Do diety należy za to wprowadzić więcej warzyw, owoców oraz nasion, takich jak: orzechy, migdały, pestki dyni czy słonecznika oraz kiełki nasion. O ten typ cery należy nadzwyczaj szczególnie dbać i chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Cera sucha – zabiegi

Osoby o cerze suchej powinny od czasu do czasu zapewniać skórze zabieg z użyciem odpowiednich maseczek odżywczych. Stosowanie peelingu nie jest wskazane przy tym typie cery, zwłaszcza gruboziarnistego. Bardzo ważne jest jej ciągłe nawilżanie.