kobieta depilująca nogi

Depilacja a odpowiednia pielęgnacja ciała

Depilacja to termin, który opisuje usuwanie owłosienia, przez jego wyrywanie. Istnieją zabiegi depilacji trwałej (depilacje laserowe) oraz czasowej (depilacja woskiem, pastą cukrową, maszynką, depilatorem czy krem do depilacji).

Zalecane jest, aby przetestować każdą z możliwych form depilacji i wybrać tę jedną, odpowiednią dla siebie. Jest tak, ponieważ każda skóra posiada swoje indywidualne cechy i pH, które mogą w różny sposób reagować na różne sposoby wyrywania włosków. Jedne metody są szczególnie polecane dla osób z bardzo wrażliwą skóra, przy innych wrażliwość skóry nie ma znaczenia. Poza depilacją należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry po tym zabiegu oraz złagodzenie jej skutków oraz pielęgnację na dobrym poziomie. W tym celu, dobrze jest zastosować sprawdzony krem po depilacji.

Jakie są sposoby depilacji?

Obecne standardy piękna są krytycznie nastawione do owłosienia, które uważane jest za zbędne. Obowiązujące trendy zmierzają do minimalizacji w największym możliwym stopniu owłosienia, z wszystkich elementów ciała. Mowa tu zarówno o depilowaniu nóg, jak i skóry nad górną wargą oraz wszelkie depilowanie w okolicach bikini. Bywają panie usuwające owłosienie także z takich części ciała, jak ramiona oraz plecy, a coraz częściej spotykaną modą jest golenie całościowe ciała. Wśród metod depilowania owłosienia można znaleźć takie, jak korzystanie z ręcznej maszynki ale również korzystanie z depilatora lub wosku, plastrów lub kremu. Jednak najskuteczniejsza z nich oraz najbardziej długotrwała w efektach jest jedynie depilacja za pomocą lasera.

Depilacja woskiem

Zabiegi z użyciem wosku oferowane są w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Jest to stosunkowo bolesna metoda, jednak jej efekty utrzymują się nawet do 6 tygodni. Polega ona na rozsmarowywaniu zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa równomiernej warstwy wosku na uprzednio zdezynfekowaną skórę. Następnie przykłada się i dociska do tak przygotowanej skóry pasek bawełniany lub flizelinowy . Należy go energicznie zerwać w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Na końcu zabiegu stosuje się oliwkę w celu usunięcia resztek wosku ze skóry. Dostępne są zarówno plastry do depilacji woskiem na zimno, jak i na ciepło. Depilacja woskiem w domu jest tanim sposobem, jednak może być niebezpieczna. Rozgrzanym woskiem łatwo jest się poparzyć, jeżeli nie zna się dokładnie na wykonywaniu tego typu zabiegów.

Depilacja pastą cukrową

Jest to tak zwana depilacja arabska. Przy jej stosowaniu skóra jest wyjątkowo gładka i nie ma podrażnień. Zabieg z użyciem pasty cukrowej jest mniej bolesny niż popularne ostatnio woskowanie ciała. Pastę cukrową można zrobić na własną rękę, używając łatwo dostępnych składników, a mianowicie: z cukru, wody, soku z cytryny i ewentualnie miodu.

Depilacja depilatorem

Zabieg usuwania owłosienia depilatorem trwa jakieś dwa kwadranse. Przed przystąpieniem do golenia polecana jest gorąca kąpiel, która prowadzi do rozszerzenia porów. Dobrze jest napinać skórę, aby zabieg był mniej odczuwalny. Depilować depilatorem należy pod włos. Osiągnięty efekt będzie się utrzymywał przez dwa tygodnie. Jeśli nie chcemy, aby po goleniu pojawiły się na skórze wrastające włoski, warto korzystać z gruboziarnistego peelingu.