pielęgnacja rozdwajających się paznokci

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Wiele pań (i nie tylko) cierpi z powodu skłonności do rozdwajania się paznokci. Taki stan rzeczy wiąże się przeważnie ze złym stanem płytki paznokcia, jej uszkodzeniami i innymi zmianami, które mogą wiązać się ze złą dietą, niewłaściwą pielęgnacją czy też genami. Teoretycznie rozdwajanie się paznokci nie jest problemem tak poważnym jak mnóstwo innych chorób, ale daje nieestetyczny efekt i może też utrudniać wykonywanie wielu zwykłych czynności. Można poprawić kondycję paznokci stosując odpowiednie kosmetyki, wykorzystując możliwość wykonania profesjonalnego manicure czy też dbając o korzystną dietę.

Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Przyczyny rozdwajania się paznokci bywają bardzo różne. Często na tym tle dochodzi do zaniedbań, gdyż zauważywszy u siebie taki problem, większość osób nie szuka właściwego powodu takiego stanu rzeczy, ale sięga na chybił trafił po pierwszy z brzegu środek wzmacniający paznokcie. Jest to niezbyt korzystne posunięcie, zwłaszcza jeśli wyboru preparatu nie poprzedzi solidny research. Można w ten sposób jeszcze pogorszyć stan swoich dłoni, a nie jest to trudne z uwagi na sporą delikatność paznokci i ich podatność na wszelkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Rozdwajanie paznokci – przyczyny

Kluczem do znalezienia skutecznej terapii jest więc wykrycie powodu, który odpowiada za rozdwajanie się paznokci. Takich powodów może być wiele. Niektóre wywołane są poważną chorobą, na przykład dotyczącą układu krążenia lub ruchu. Bywa, że za nieestetycznym wyglądem paznokci stoi nadmierna produkcja hormonów lub ich niedobory. W jednym i w drugim przypadku trzeba wykonać dokładne badania m.in. krwi, żeby określić, czy pewnych składników brakuje albo czy innych jest za dużo. Niektóre są dość błahe i możliwe do skorygowania dietą, na przykład w związku z brakiem witamin lub minerałów można przez pewien czas przyjmować suplementy albo jeść produkty zawierające te składniki.

Inna przyczyna to np. kontuzje, uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne płytki paznokcia. Wskutek ingerencji z zewnątrz paznokieć zostaje uszkodzony i od tego miejsca zaczyna rosnąć w niewłaściwy sposób lub staje się znacznie słabszy. Niekiedy naprawa płytki wymaga jej całkowitego zdjęcia, bo nie da się w żaden sposób zatrzymać efektu rozdwajania. Dość często paznokcie reagują w ten sposób również na korzystanie z niewłaściwych środków pielęgnacyjnych lub przedmiotów używanych do higieny, np. cążków, pilników.

W niektórych przypadkach za pojawienie się zmian w budowie płytki paznokcia odpowiadają bezpośrednio choroby tej części ciała. Są to np. łuszczyca, grzybica, liszaj płaski. Choroby wymagają określonej terapii, prowadzonej pod kontrolą lekarza, co pomoże zatrzymać proces niszczenia się płytki.

Odżywka do rozdwajających się paznokci

Jeśli rozdwajanie się paznokci jest wyłącznie defektem kosmetycznym, można wypróbować różne preparaty takie jak odżywki, kremy nawilżające, serum regeneracyjne. Skłonności do takich zmian na paznokciach wynikają często ze zbytniego wysuszenia płytki i wałów około paznokciowych, dlatego też w mało skomplikowanych przypadkach pomaga nawilżanie dłoni – woda nie wystarczy, należy stosować wspomniane kremy, oliwkę z oliwek oraz inne intensywnie nawilżające preparaty.