kosmetyk-roslinny-naszych-babc-czarna-rzepa-na-wlosy

Kosmetyk roślinny naszych babć – czarna rzepa na włosy

Pod swojską nazwą „czarna rzepa” kryje się dość znana roślina – czarna rzodkiew. To jeden z tych kosmetyków, które pomagały upiększać włosy wielu pokoleniom kobiet (i nie tylko). Czarna rzodkiew jest bardzo wartościowa, nie tylko jako materiał do produkcji przeróżnych preparatów służących do pielęgnacji włosów i skóry głowy, ale również jako składnik diety. Po raz pierwszy zastosowano ją w bardzo odległych czasach, a przyjęła się praktycznie od razu, bo zauważono, że działa odświeżająco i oczyszczająco, łagodzi różne problemy skóry głowy, a stosowana regularnie ma zbawienny wpływ na wygląd i kondycję włosów.

Czarna rzepa na włosy – jak stosować?

W czarnej rzepie znajduje się dużo substancji „czynnych”, są to m.in. flawonoidy, mnóstwo olejków eterycznych, sporo witamin oraz mikroelementy takie jak fosfor, magnez, żelazo. Dzięki takiej zawartości wszystkie preparaty zawierające czarną rzepę zdradzają właściwości energetyzujące, jak również bakteriobójcze. Przeważnie różne wyciągi z tego warzywa wchodzą w skład codziennych kosmetyków do włosów, jak i bardziej specjalnych preparatów. Spotyka się też specjalne zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem właśnie czarnej rzepy, co przypomina nieco nakładanie na włosy maski z dużą zawartością leczniczego wyciągu.

Czarna rzepa na porost włosów

Kosmetyki zawierające wyciąg z czarnej rzepy mają również właściwości przyspieszające porost włosów. Ogromny zastrzyk energii, jaki dostarczają skórze głowy odpowiednio pobudza mieszki włosowe i dzięki temu czupryna ma szanse stać się o wiele bujniejsza. Żeby efekt mógł być widoczny, potrzeba jednak czasu i regularnego stosowania preparatu, nawet każdego dnia. Tego rodzaju kosmetyki są jednak bardzo bezpieczne, bo całkowicie naturalne i nie trzeba się obawiać np. efektu odwrotnego do zamierzonego.

Czarna rzepa na wypadanie włosów – zrób to sama!

Ogromną zaletą czarnej rzodkwi jest jej duża dostępność i niewysoka cena, można nawet pokusić się o samodzielne wyhodowanie tego warzywa gdzieś na przydomowej działce. Wykorzystując np. sokowirówkę lub rozdrabniając miąższ rzepy na papkę w łatwy sposób uzyskamy naturalny, skuteczny preparat do nałożenia bezpośrednio na włosy. Będzie to tzw. „wcierka” –należy nanieść taką wcierkę na włosy (oczywiście wcierając) i pozostawić ją przez trzydzieści minut, a następnie umyć głowę. Jest to absolutnie bezpieczny i bezproblemowy w wykonaniu zabieg, który trzeba będzie powtarzać. Kuracja powoduje zauważalne wzmocnienie włosów, czyni skórę bardziej ukrwioną, dzięki czemu znika sporo problemów z estetycznym wyglądem fryzury. Czarna rzodkiew w postaci wcierki pozwoli również zatrzymać kłopotliwe wypadanie włosów.

Oprócz wcierki, z czarnej rzepy można przygotować więcej domowych kosmetyków. Jednym z pomysłów jest odżywka – co prawda będzie do tego potrzebna baza w postaci wybranej, najlepiej hipoalergicznej odżywki sklepowej, którą lubimy, ale reszta zostanie wykonana już we własnym zakresie. Wzbogacenie preparatu o sok z czarnej rzodkwi doda mu wartości i sprawi, że włosy będą mogły zostać gruntownie zregenerowane, jak również wzmocnione.