szampon na łzs

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jaki szampon wybrać?

Nowoczesne kosmetyki ułatwiają nie tylko poprawianie urody, ale wpływają też na szybkość pozbywania się defektów urody oraz leczenia różnych popularnych chorób skóry czy włosów. Za pomocą odpowiedniego szamponu oraz innych preparatów można np. wpłynąć na stan skóry głowy podczas łojotokowego zapalenia skóry głowy, które czasem staje się prawdziwym utrapieniem.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jaki szampon wybrać?

Łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć różnych miejsc ciała, przeważnie zlokalizowanych na głowie, ale też na piersiach, plecach, w okolicy pachwin czy pach. Jeśli chodzi o głowę, lokalizuje się na jej części potylicznej, blisko uszu, czasem na samych uszach, również na nosie i brwiach. Zapewnia bardzo nieestetyczny wygląd i mnóstwo dolegliwości typu pieczenie, świąd. Zaognieniu i łuszczeniu się skóry towarzyszy też oczywiście łojotok (zgodnie z nazwą choroby) i łupież. Jest to tłusta odmiana łupieżu, wiążąca się często z nadmiernym przetłuszczaniem się również włosów na całej głowie lub w jej zaatakowanej części. Można się więc domyślać, że rolą stosowanego kosmetyku będzie łagodzenie objawów oraz wpływanie na zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, odpowiadających za niekorzystny wygląd włosów oraz istnienie warstwy łoju na skórze głowy.

Szampon na łzs – dobry kosmetyk na wagę złota

Wybór dobrego szamponu pomagającego zwalczać łojotokowe zapalenie skóry powinien mieć miejsce przy współpracy z dermatologiem. Nie należy korzystać z dowolnego preparatu dostępnego w sklepie typu supermarket czy drogeria, bo niekoniecznie będzie on odpowiedni do stanu skóry i może wywołać np. pogorszenie się zamiast spodziewanego zniwelowania nieprzyjemnych objawów. Trzeba wiedzieć, że przyczyną wielu zmian wynikających z łojotokowego zapalenia skóry są grzyby np. Malassezia, które odpowiadają za najbardziej dotkliwe stany zapalne. Są one wywołane przez nadmierne namnażanie się bakterii. Kontakt z dermatologiem umożliwi dobór preparatu nie tylko zwalczającego objawy, ale też niwelującego nadmierną aktywność gruczołów, infekcje bakteryjne i wiele innych przykrych zmian.

Łojotokowe zapalenie skóry – czy można z nim żyć?

U wielu osób łojotokowe zapalenie skóry praktycznie niszczy chęci do życia, osoba z silnymi objawami schorzenia wstydzi się spotykać z innymi ludźmi, cały czas odczuwa dyskomfort, nie może poradzić sobie z nasileniem łupieżu czy świądu. W takiej sytuacji oprócz dobrze dobranego szamponu niezbędne jest podjęcie innych sposobów leczenia. Na szczęście nie jest to trudne, z tym że pierwszym krokiem zawsze musi być ustalenie przyczyny na tyle, na ile jest to możliwe (czasem nie da się zrobić tego dokładnie, więc leczenie jest nieco przypadkowe). Skuteczna terapia obejmuje korzystanie z zestawu kosmetyków. Oprócz szamponu niezbędne są np. kremy, płyny hamujące swędzenie, peelingi. Niektóre rodzaje łojotokowego zapalenia skóry wynikają ze złych przyzwyczajeń dietetycznych i w takiej sytuacji pomoc może zmiana diety. Trzeba też pamiętać o tym, że skóra z takimi problemami potrzebuje znacznie dokładniejszej higieny niż w jakimkolwiek innym przypadku.