kobieta z maseczką na twarzy

Pielęgnacja twarzy – jak dobierać odpowiednie kosmetyki do różnych rodzajów cery?

Istnieją różne rodzaje cery. Skóra u każdego człowieka posiada różne, indywidualne właściwości i za pomocą właśnie niektórych z nim możemy rozpoznać to, jaki rodzaj cery posiadamy. Zazwyczaj rozpoznania dokonuje się porównując różne rodzaje cery twarzy. Skóra, która pokrywa twarz, jest naszą powłoką ogólną. Przed zastosowaniem jakiegoś zabiegu bądź kosmetyku dobrze jest sprawdzić, jaki to rodzaj cery nas cechuje. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kosmetyki o konkretnym przeznaczeniu posiadają odpowiednie składniki, z których nie wszystkie mogą być używane do danego typu skóry. Istnieją cztery rodzaje cer skóry u człowieka. Wśród głównych grup wyróżnia się: cerę normalną, mieszaną, tłustą oraz suchą. W ich obrębie występują następujące podrodzaje: wrażliwa, dojrzała, trądzikowa oraz cera z rozszerzonymi naczynkami. Możliwe są każde zestawienia rodzajów i typów cery. To znaczy, że można mieć na przykład cerę suchą i wrażliwą lub suchą i z naczynkami. Cera normalna nie występuje naturalnie u osób dorosłych. Jest ona jedynie zjawiskiem u małych dzieci, które nie posiadają żadnych niedoskonałości. Cechuje ją jędrność oraz jasnoróżowy odcień. Przy cerze tłustej, gruczoły łojowe wytwarzają zbyt dużą ilość sebum, co prowadzi do błyszczenia twarzy, rozszerzania porów i zaskórników. Jest to skóra elastyczna. Cera tłusta jest dosyć odporna na działanie mydła i różnych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Cera mieszana posiada cechy skóry tłustej oraz suchej. Jej podrażnienia często występują w wyniku stosowania kosmetyków. Charakterystyczna jest tzw. strefa T, którą tworzą czoło, broda i nos (są one tłuste), a policzka są elementami przesuszonymi. Cera sucha jest zwykle powodowana niedoczynnością gruczołów łojowych, przez co jest bardziej podatna na proces starzenia się. Ma ona jasne odcienie, jest też cienka. Często towarzyszą jej rozszerzone naczynka krwionośne.

Rodzaje cery i ich pielęgnacja

Różne są rodzaje cery i metody jej pielęgnacji. Przy wybieraniu kosmetyków należy pamiętać o rodzaju cery, jaki się posiada. Można dzięki temu uniknąć powstawaniu nieestetycznych zmian skórnych w różnych miejscach na ciele. Każdy kosmetyk o konkretnym przeznaczeniu jest wytworzony ze specjalistycznych składników, które mogą nie reagować dobrze z każdym rodzajem cery człowieka. Zwykle powinno się wybierać kosmetyki do pielęgnacji z jednej linii. Tak samo jest w przypadku kosmetyków do makijażu. W sklepach kosmetycznych i drogeriach można zasięgnąć profesjonalnej porady konsultantów czy sprzedawców, jaki kosmetyk jest zalecany do danego rodzaju cery.

Rodzaje cery – jak rozpoznać?

W tym celu należy prowadzić obserwację skóry. Dobrze jest zauważyć, jak skóra twarzy reaguje na zastosowanie tłustych kremów, różnych mleczek kosmetycznych, a także wody z mydłem. Podpowiedzią mogą być też zachowania skóry, które wynikają ze zamian pogodowych, a w tym obecność wyjątkowo suchego powietrza, wiatru czy intensywnego słońca. Jeśli jednak na podstawie powyższych obserwacji nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić typu cery, możemy zgłosić się po poradę do kosmetyczki bądź do dermatologa. Rodzaje cery i pielęgnacja nie są dla nich obcym tematem.