kobieta farbująca włosy

Pielęgnacja włosów a ich farbowanie

Czy farbowanie włosów jest bezpieczne?

Jest to podstawowe pytanie przed koloryzacją. Otóż farbowanie włosów jest bezpieczne. Nie jest to skomplikowany zabieg i można go przeprowadzić na własną rękę w domu, niekoniecznie u profesjonalnego fryzjera.

Jeżeli chcesz, aby przeprowadzana zmiana obrębie zmian dokonywanych w kolorze włosów nie odbijała się na ich wyglądzie czy kondycji, zawsze musisz stosować odpowiednie produkty, omijając jednak te zawierające amoniak, a także wszystkie substancje jemu pochodne. Znajdujący się w składnikach farby amoniak sprawia, że włosy tracą blask oraz zdrowy wygląd. Zdecydowanie więc lepiej korzystać z produktów, które zawierają w składzie jedynie bezpieczne składniki. Dodatkowo, należy pamiętać o wcześniejszym wykonaniu próby uczuleniowej oraz o zabezpieczeniu skóry dłoni podczas samego nakładania farby koloryzującej.

Jaka farba do włosów jest odpowiednia?

Eksperci w tej dziedzinie ostrzegają, żeby omijać preparaty, które zawierają amoniak oraz jego pochodne. Ich obecność w składzie farby może doprowadzić do widocznego pogorszenia kondycji włosów po zabiegu. Używanie farby do włosów bez amoniaku jest dla włosów znacznie bezpieczniejsze. Wśród farb można jednak znaleźć nawet takie, których zawarte w składzie substancje dbają o odpowiednie odżywienie włosów. Jeżeli nie jesteś pewna, jaka dla Ciebie jest dobra farba do włosów, skonsultuj się z Twoim fryzjerem. Do uzyskania brązowych odcieni wiele fryzjerów stosuje obecnie farbowanie włosów henną.

Czy istnieją sposoby na naturalne farbowanie włosów?

Farbowanie włosów można przeprowadzić również za pomocą naturalnych metod. Jeżeli chcesz nieco rozjaśnić odcień włosów, możesz użyć rumianku z cytryną. Taką miksturę należy wmasowywać we włosy przez około 5 minut. Jeżeli po pierwszym zabiegu nie uzyskasz odpowiedniego efektu, możesz zastosować taki płyn po raz kolejny, do kilku razy w tygodniu. Z kolei do otrzymania bardzo jasnych blond włosów stosowany jest sok z cytryny.  Włosy, na których znajduje się sok należy wystawić na działanie promieni słonecznych, na co najmniej 20 minut lub do momentu całkowitego wyschnięcia. W celu uzyskania ciemnego koloru włosów możliwe jest wykorzystanie czarnej herbaty lub kawy. W obu przypadkach dobrze zaparzony i następnie wystudzony napój należy nałożyć na włosy. Po przykryciu ręcznikiem, kawa czy herbata powinna znajdować się na włosach przez około 20 bądź 30 minut.

Jak często stosować farby do włosów?

Jest to kwestia indywidualna. Zazwyczaj pełną koloryzację uzupełnia się jedynie farbowaniem odrostów. Koloryzację całej głowy stosujemy przy zmianie koloru włosów. Jeżeli korzystasz z takich produktów, jak zmywalna farba do włosów, będziesz musiała częściej przeprowadzać zabiegi. Częstotliwość zależy też od wybranej farby, istnieją bowiem takie, o których producent mówi, że zmywają się np. po 4 myciach, ale są też takie, które zatrzymują barwę aż do 12 czy 16 myć głowy.

Dłuższe życie koloru

Aby włosy na długo zachowały żywą barwę (bez konieczności częstszej, dodatkowej koloryzacji), regularnie należy stosować kosmetyki, które wzmacniają kolor. Są to specjalistyczne preparaty chroniące przed blaknięciem. Najlepiej jest stosować od razu całą serię, czyli szampon, odżywkę do włosów oraz maseczkę. Dostępne są również specjalne płukanki. Można je stosować także do włosów niefarbowanych, ponieważ pozwalają na fantastyczne podkreślenie naturalnej barwy pasm.