pielegnacja-wlosow-co-robic-gdy-mam-suche-wlosy

Pielęgnacja włosów – co robić, gdy mam suche włosy?

Nadmiernie wysuszone, słabe i łamliwe włosy to problem równie często spotykany, jak włosy z tendencją do przetłuszczania. Wymagają właściwej pielęgnacji i dużej dbałości o ich kondycję i wygląd. Źle znoszą farbowanie jak i wiele innych zabiegów kosmetycznych, często reagują wypadaniem. Bez stosowania dobrze dobranych kosmetyków przypominają „siano” i są po prostu niezbyt atrakcyjne.

Jak pielęgnować suche włosy?

W przypadku suchych włosów najważniejszą rzeczą jest bardzo delikatne postępowanie z nimi w przypadku dowolnych zabiegów. Niezależnie od tego, czy chcesz zmienić barwę włosów, czy też poddać je działaniu odżywki do włosów, niezbędna jest delikatność i dobry wybór preparatu. W większości przypadków trzeba będzie bardzo dokładnie czytać wszelkie instrukcje i zapisy na opakowaniach. Produkty posiadające etykietę „dla włosów suchych i zniszczonych” są najprawdopodobniej odpowiednie, ale zmieniając farbę czy szampon dobrze jest po pierwszym dniu skorzystania zaobserwować efekty, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Suche włosy mogą być cechą specyficzną dla danej osoby lub wynikać z niewłaściwego traktowania czupryny przez dłuższy czas, bywają także kwestią nieodpowiedniej diety bądź zaburzeń zdrowotnych. Kiedy przesuszeniu włosów towarzyszy również ich wypadanie (zauważysz to, gdy podczas czesania zdejmiesz ze szczotki czy grzebienia nadmierną ilość włosów), warto poszukać przyczyny tego stanu rzeczy w swoim organizmie. Błędy dietetyczne, zaburzenia przemiany materii lub korzystanie z silnych leków odbijają się często na wyglądzie skóry i włosów czy paznokci. Zmiana nawyków albo konsultacja z lekarzem może poprawić sytuację i wpłynąć na to, że efekty stosowania kosmetyków będą o wiele bardziej zauważalne.

Domowe zabiegi przywracające przesuszone włosy do atrakcyjnego wyglądu

O przesuszone włosy możesz dbać także w domowym zaciszu. Paradoksalnie zalecenia są podobne do tych, jakie dotyczą włosów z tendencją do przetłuszczania się, czyli trzeba unikać nadmiernie częstego mycia zwłaszcza zwykłym szamponem. Najlepiej myć głowę co dwa, trzy dni, a jeśli lubisz robić to częściej, trzeba wybrać bardzo łagodny, specjalnie przygotowany szampon. Zła kondycja włosów stanowi absolutne przeciwwskazanie do malowania, robienia pasemek, wykonywania ondulacji czy innych zabiegów w domu lub u fryzjera. Można o nich myśleć dopiero w sytuacji, gdy uda się nieco nawilżyć włosy. Skuteczne będą preparaty ziołowe jak również specjalne maseczki (niektóre możliwe do sporządzenia w domu). Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w grzebień o rzadkich zębach lub szczotkę z miękkiego, naturalnego włosia. Podczas rozczesywania włosów nie trzeba ich szarpać, a podczas układania fryzury – unikać tapirowania, jak też stosowania mocnych preparatów stylizujących. Wzmocnienie kondycji włosów zapewni wdrożenie do diety witaminy E. Spożywanie zdrowych produktów gwarantuje doposażenie organizmu w niezbędne mikro- i makroelementy oraz składniki odżywcze, a picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie również wpłynie korzystnie na wygląd i kondycję przesuszonych włosów.

Powiązane wpisy